سه شنبه , مهر ۲۳ ۱۳۹۸
enfa
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / مطالب / دولتخانه صفوی

دولتخانه صفوی

حفظ و نگهداری بنا ها و بافت های تاریخی همواره از نظر میراث فرهنگی و هویت ملی جوامع مد نظر قرار می گرفت لیکن چند سالی است که به عنوان یک اصل پذیرفته شده جهانی، بافتها و بناهای تاریخی نه فقط به عنوان میراث فرهنگی و هویت ملی بلکه به عنوان ثروت فرهنگی مطرح می گردند.
با این نگاه آثار تاریخی در چرخه زندگی اقتصادی قرار گرفته و ضمن اینکه موجب رونق اقتصادی جوامع می گردند از این طریق بسیاری از آن ها از کمند تخریب های سود جویانه به قصد استفاده های مالی و اقتصادی رهایی می یابد.
اصفهان در پی انتخاب شدن به عنوان پایتخت صفوی می بایست به سرعت گسترش یابد. این توسعه بر اساس طرحی صورت گرفت که نظم فضایی و کالبدی آن، اقتدار حکومت مرکزی را به نمایش گذارد. ابعاد حیرت انگیز(کمی وکیفی) فضاهای مدنی حاصل از این طرح توسعه (تحقق یافته در یک دوره بسیار کوتاه) در کشور ما بی سابقه بوده و هست. میدان نقش جهان (میدان امام خمینی) در ابعاد ۵۱۰×۱۶۵متر، دولتخانه صفوی در غرب آن به وسعت تقریبی۴۰ هکتار و محور چهارباغ از باغ جهان نما تا باغ هزارجریب به طول ۴/۵ کیلومتر، سه عضو شاخص از سازمان فضایی اصفهان صفوی هستند.
لذا محدوده دولتخانه صفوی نیازمند احیاء می باشد تا هویت سازمان فضایی گذشته اصفهان در دوره صفوی حفظ گردد و این میسر نیست جزء با انجام مطالعات تاریخی از منابع مختلف، گذشته تاریخی دولتخانه صفوی و سیر تحولات کالبدی و عملکردی و فضاها و اجزاء آن کشف و محدوده آن تعیین گردد؛ که بتواند پایه بازسازی بناها، عناصر و محوطه های تاریخی، تجدید حیات و بازآفرینی محدوده با حفظ اصالت تاریخی و کلیه تصمیمات آتی در رابطه با احیای دولتخانه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *